Rady pro hledající Rady

Rady pro hledající

Pro zařazení do naši databáze uprchlíku si pokud možno připravte tyto údaje:

 1. Popis druhu (pokud nevíte alespoň obecně, případně pomůže zaslaná fotka)
 2. Datum nálezu, ztráty nebo pozorování
 3. Místo nálezu, ztráty nebo pozorování
 4. Doplňující informace (číslo kroužku,  ...)
 5. Kontaktní informace

Zašlete nám tyto informace na:

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další užitečné rady pro hledající

Pokud víte, kde se pohybuje (např. je na dohled):

Hasiči

 • mají vysoké žebříky, případně se dá papoušek odchytit zkropením (hasiči namíří proud vody z hadice vysoko vzhůru nad papouška tak, aby dopadající voda padala přímo na něj, bude brzy promočený, nepoletí tak daleko a už vůbec ne vysoko) 
  Pozor: Předem se informujte zda je zásah zpoplatněn.

ZOO

 • v nejbližším okolí s přesným popisem problému, mívají své odborníky na ptactvo, kteří často bývají vybaveni odchytovými potřebami, případně rádi poradí.

Veterinář

 • mohou poradit

Pokud nevíte, kam uletěl

veterinář

 • nejbližší ve vašem okolí (případně okolního veterináře přímo specializovaného na papoušky, lze použít seznam na webu www.poicephalus.eu), pro případ, že by jej někdo našel a kontaktoval lékaře, příp. kdyby si ho někdo nechal a bylo nutné vyšetření či ošetření

místní rozhlas

 • pokud je ta možnost, kontaktujte je, většinou rádi tuto zprávu vyhlásí
 • místní rádio - totéž jako rozhlas, nemívají s těmito prosbami problém

chovatelé

 • v okolí, či v daném městě. Je možné, že papoušek poletí za hlasem jiných papoušků a ukáže se na cizích voliérách. Chovatelé mívají většinou odchytové sklopce (klece), kterými by mohli papouška odchytit a navrátit (chovatele možno nalézt přes chovatelské portály na internetu, u veterinářů, prodejců zverimexu, aj.) záchranné stanice, útulky – mohou být jedním z prvních míst, kam nálezci papouška umístí zverimex – domluvit se s majitelem či obsluhou, zda by vyvěsili leták

Nezapomeňte prosím i na to, že se papoušek vůbec nemusí zdržovat ve svém okolí či daném městě!

Pokud je vyplašen nebo v ohrožení, je schopen za den ulétnout i desítky kilometrů, pokud by se nacházel i v jiném regionu, není to nic zvláštního.

Rady pro nálezce:

Pokud víte, kde se pohybuje (např. je na dohled):

 • papoušek se dá odchytit zkropením (namířit proud vody z hadice vysoko vzhůru nad papouška tak, aby dopadající voda padala přímo na něj, bude brzy promočený, nepoletí tak daleko a už vůbec ne vysoko)

Pokud jste papouška odchytili (máte ho doma):

Prvotní rady, jak se o papouška postarat

 • pokud nemáte klec, zkuste se zeptat sousedů či známých (postačí i nejobyčejnější, starší klec či přepravka), rozhodně papouška nestresujte zavíráním do tmavých krabic, místností, skříní! Pokud nemáte možnost papouškovi poskytnout takovýto prostor, pokuste se upravit danou místnost tak, aby mu v ní nic nehrozilo a nemohl nic zničit, alespoň po dobu, než se vám podaří zajistit klec nebo papouška umístit jinam - papoušek může být vystresovaný, dehydrovaný a hladový. Pokuste se jej co nejméně „rušit“ (př. štěkot psa, křik dětí, hlasitá televize, aj.), poskytněte mu misku s vodou, ovoce, suché pečivo či piškoty, papouškům mohou chutnat např. sušenky BeBe (vyhněte se čokoládě a avokádu!) - pokuste se co nejvíce roznést informaci o nálezu papouška, krom inzertních serverů můžete požádat o pomoc zverimexy, veterináře, útulky, místní chovatele, aj.